Nářek nad vlhkostí. Nepříjemný nepřítel všech domů může zavítat i k vám

Zatuchlý vzduch, štiplavý zápach a neodbytná plíseň – všechny tyto nepříjemnosti v domech mají většinou jen jednoho společného nepřítele: vlhkost. Až překvapivě snadno se může vkrást do našich domovů a kromě škod na vybavení vyvolat také zdravotní problémy. Pokud se setkáváte s tímto nezvaným hostem, nezoufejte! V tomto článku vám přinášíme užitečné rady, jak se s vlhkostí vypořádat.

foto: pxhere.com

Projevy vlhkosti, na které byste měli dát pozor

Vlhkost v domě má různé projevy, je důležité je identifikovat a řešit co nejdříve.

Jedním z nejzřetelnějších projevů vysoké vlhkosti a častým důvodem k obavám majitelů domů je plíseň. Může se objevit na stěnách, stropě, na povrchu nábytku a dokonce i na textiliích. Může mít různé barvy (například černou, zelenou, šedou) a bývá doprovázena nepříjemným zápachem. Co nejrychleji se jí zbavte dostupnými prostředky.

Dalším znamením nadměrné vlhkosti je kondenzace vody, převážně na oknech a v jejich okolí. Nejčastěji, když se studené okno setká s teplým vnitřním vzduchem. Na kondenzaci má vliv nedostatečná ventilace, špatná izolace nebo přítomností zdroje vlhkosti v prostoru.

Vysoká vlhkost způsobuje také zápach a přináší nečistoty do vnitřního vzduchu. Určitě jste se setkali s domy, ve kterých se šířil zatuchlý zápach. Vlhké prostředí kromě něj nabízí ideální prostředí pro nechtěné alergeny a roztoče.

Vážnější vlhkost s sebou přináší zbarvení stěn a tmavé nebo mokré skvrny. Kvůli absorbci vody se následně mohou odchlipovat nebo odlupovat omítky.

Asi nejvážnější následky může vlhkost přinést v podobě poškození dřeva, zdiva a strukturálních prvků. Voda, která proniká do dřevěných podlah, trámů, stropů a dalších strukturálních prvků způsobí jejich zduření, deformace, otoky a dokonce i hnilobu dřeva. Tato poškození mohou závažně ovlivnit stabilitu a bezpečnost domu.

foto: Lode Van de Velde / www.publicdomainpictures.net

Příčiny vlhkosti v nově postavených domech

Některé příčiny mohou být přítomné už od samotného začátku a často vznikají při stavbě domu. Je proto klíčové na stavbu dohlížet, zajistit správné postupy a použití kvalitních materiálů. Toto potvrzuje i Štefan Škorvaga, jednatel stavební firmy Štefan Škorvaga s.r.o., kterého jsme oslovili, protože má s vlhkostí v budovách bohaté zkušenosti.

“Nezbývá než vše pohlídat. Když je novostavba zasazena do terénu, tak o to větší důraz se klade na to, aby se voda nedostávala pod takzvanou nulu, tedy pod finální podlahy a na obvodové stěny. Pokud toto neohlídáte, zaděláváte si na pozdější potíže, a to výrazné.

Opravdu je nutné tomu předejít a vyřešit už na úrovni projektu,” vysvětluje Štefan Škorvaga.

“Při provedení hrubé stavby je hydroizolace základní prioritou. Věnujeme maximální pozornost opracování všech prostupů v základní desce, aby byly dokonale zatěsněné,” potvrzuje jednatel říká Martin Priečko, jednatel společnosti DEPRO-STAVBY A INVESTICE s.r.o. a dodává: “Jinak to ani nejde, byli bychom sami proti sobě, kdyby se ukázalo, že naše práce zapříčinila zákazníkovi problémy. Za svou práci samozřejmě ručíme.”

K hromadění vlhkosti uvnitř domu vede často také nedostatek kvalitního větrání. Jedním z možných řešení je instalace kvalitního systému, který zajistí proudění čerstvého vzduchu a odvod vlhkosti.

Všechny střešní a fasádní prvky proto musí být řádně utěsněny, aby se zabránilo prosakování vlhkosti do konstrukce domu.

foto: pxhere.com

Ve vlastním zájmu se ujistěte, že stavebník věnuje zvýšenou pozornost správné izolaci a hydroizolaci vašeho domu. Nesmí opomenout stěny, střechy, podlahy a základy. Ověřte si, jestli používá kvalitní izolační materiály s vysokou účinností a schopností odvádět vlhkost. Nezapomeňte, že důkladná hydroizolace je pro prevenci vlhkosti klíčová. Ujistěte se, že stavebník správně používá a aplikuje hydroizolační materiály na všechny exponované části domu, včetně střechy, fasády a základů.

Mimochodem, v tomto článku se zabýváme stavebním dozorem. Zkušený odborník, kterého si najmete, by vše zmíněné měl bez problémů pohlídat za vás.

foto: pxhere.com

Vlhkost ve starších domech

“Nejčastější problémy bývají s poškozenou hydroizolací u základového zdiva. Voda si následně vždy najde cestu. Vlhkost se pak tlačí v prostoru a vytváří plísně. To je teprve začátek. Poté degradují omítky,” říká Štefan Škorvaga.

Vlhkost z vnějšího prostředí často proniká skrz stará okna a dveře, které mnohdy trpí netěsnostmi. Zvažte renovaci oken a dveří a zajištění správného těsnění.

Problém s vlhkostí může zhoršovat i nedostatečná cirkulace vzduchu. Částečně mohou pomoci větráky nebo ještě lépe instalace systému větrání.

“Zároveň je třeba říct, že před dvaceti, třiceti lety nebyly k dispozici technologie, které jsou dostupné dnes. Další věc, která hrozí u starších staveb, je tlačení spodní vody. Když děláme základovou desku u novostavby, tak když to řeknu laicky, tak ji celoplošně zaizolujeme, to znamená, že voda, která by se tlačila zespod, tak by se zastavila na hydroizolaci. Starší domy ale toto nemají, takže když se zvýší hladina spodní vody, tak se tlačí podlahami do středových nosných stěn nebo podlahou,” poukazuje na časté situace v praxi Štefan Škorvaga a pokračuje: “V těchto případech často děláme injektáže, abychom odizolovali středové stěny a vytvoříme šachtice, kterými například ve sklepě shromažďujeme vodu a odvádíme ji pryč, aby nevystoupala tak vysoko a nepoškozovala základové stěny.”

Pokud je příčina vlhkosti hlouběji zakořeněna ve stavební struktuře, často musí být k řešení těchto problémů nutné stavební zásahy.

foto: pxhere.com

Oslovte odborníky, vyplatí se to

I když situace není vážná nebo si jen nejste jisti, je vhodné oslovit na konzultaci a posouzení

problému odborníky.

“Mnohdy stačí jen lépe větrat, případně to vyřešíme sanační omítkou, která napomáhá vysoušení stěn. Odvádí vlhkost na povrch a tam se odpařuje. Když je to jen lokálně, tak doporučíme v těch místech udělat injektáže, protože často jde o průnik vody, který se objeví fakticky jen jednou za čas, když se setkají různé příčiny. Může být půl roku klid a potom se to najednou objeví. Toto určitě neřešíme odkopem, protože stěna to přežije, když je to jednou za čas. Horší je, když je to permanentní a už se rozpadají cihly. To už je průšvih. Když to je například pět a více let a například tam stojí voda. Cihla taky nevydrží všechno,” přemýšlí Štefan Škorvaga.

Také další odborníci se setkávají se situacemi, kdy se lidé snaží svůj problém s vlhkostí řešit svépomocí nebo se svěří do rukou rádoby odborníků. Je dobré situaci nepodceňovat. “Potýkám se například s tím, že nás volají lidé, kteří zbytečně dlouho čekali. Mysleli si, že vlhkost vymizí a místo toho, aby udělali řádnou hydroizolaci a měli navržené řešení, tak si to třeba nechali odkopat, dali tam nopovou fólii a nechali to zakopat zpátky. To ale není žádná hydroizolace. Ten problém se tak často ještě znásobí,” dodává Škorvaga.

Samostatnou kapitolou jsou rady nejrůznějších kamarádů. Ve vlastním zájmu raději vyhledejte odbornou pomoc a získejte od odborníků alespoň návrh řešení. Poté si částečně, pokud nutně potřebujete ušetřit, můžete udělat některé práce sami.

Jde o drahý problém?

Cena vyřešení vašeho problému s vlhkostí se vždy odvíjí podle úkonů a použitého materiálu nebo například hloubky výkopu. Podílí se na ní spousta faktorů a proměnných.

“Když se bavíme o domech, které nejsou podsklepené, tak tam to není až tak náročné, protože kopeme maximálně metr hluboko. Jako příklad uvedu velký bytový dům, na kterém právě pracujeme, který má šedesát metrů obvodových stěn. Tam záleží na náročnosti a technologii. Například, jestli je třeba udělat drenáž, která odvádí spodní vodu pryč a je ji kam odvést nebo ne. Toto může stát tři sta tisíc nebo půl milionu korun. U rodinných domů je to ale výrazně méně,” vypočítává nahlas Štefan Škorvaga.

Pohoda bez vlhkosti

Vlhkost v domě je zdrojem mnoha nepříjemností, ale s důkladnou péčí a moderními technologiemi si můžete být jisti, že váš domov bude suchý, zdravý a příjemný pro vás i vaši rodinu. Mějte také na paměti, že prevence je lepší než léčba. Dejte si na pozor na možné stavební nedostatky, netěsnosti a průniky vody už během procesu stavby a žádejte stavebníka o jejich okamžité řešení. Čas a pozornost věnovaná těmto klíčovým bodům vám pomohou zajistit, že váš dům vám poskytne suché a zdravé prostředí pro život.

Počet zobrazení článku: 100
Stavební dozor: ušetří problémy a může zachránit vaši stavbu
Postrádáte hmatatelnou příležitost?

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli

Autor článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.