Stavební dozor: ušetří problémy a může zachránit vaši stavbu

Podceňované téma. Často bývá označováno jako vyhozené peníze. Ale nenechte se mýlit. Dnes se zaměříme na stavební dozor. Než se dostaneme dále, rovnou odpovídáme: stavební dozor? Vyplatí se vám dříve nebo později. Proč? Čtěte dál.

Stavební dozor: ušetří problémy a může zachránit vaši stavbu
zdroj foto: pxhere.com

Trocha nezbytností na začátek

Na stavební dozor pamatuje stavební zákon a musí být zajištěn u všech staveb, i u těch, které provádíte svépomocí. Tuto činnost musí vykonávat osoba s vysokoškolským vzděláním stavebního nebo architektonického směru, či středním vzděláním stavebního směru s maturitní zkouškou a nejméně třemi lety praxe při provádění staveb. Pokud pro vás staví firma nebo živnostník, činnost stavebního dozoru patří do povinností, které zajišťuje stavbyvedoucí, často placený právě stavební firmou.

Je stavební firma, kterou si najímáte, kvalitní a poctivá? Používá materiály, které jsou naprojektovány? Staví podle norem? Dodržuje veškeré technické postupy? Podobných otázek je mnohem více a odpovědi pohlídá nezávislý stavební dozor, který bude hájit vaše zájmy.

Stavební dozor nejsou vyhozené peníze

Jde o chytré řešení a především prevenci možných pozdějších problémů. Běžný člověk o kvalitně odvedené práci často nemá relevantní představu. 

“Setkávám se s tím, a je to přirozené, že klienti stavebních firem nebo řemeslníků často o stavbách moc neví. Pochopitelně nemají potřebné znalosti a zkušenosti. Většinou neví, co je vhodné nebo nevhodné řešení. Když si ale najmou stavební dozor, tak během stavby mohou klidně spát, protože jejich projekt je v dobrých rukou a peníze se jim určitě vrátí,” říká Martin Priečko, jednatel společnosti DEPRO-STAVBY A INVESTICE s.r.o. a dodává: “Naše firma za kvalitu ručí, odvádíme ji a proto v projektech, na kterých pracujeme, naopak vítáme, když si klient najme stavební dozor. Je dobré, když jde o někoho, kdo problematice rozumí a jedná za klienta v odborné rovině. Poté kvalifikovaně přebírá jednotlivé stavební etapy a potvrzuje pro něj i pro nás, že práce je odvedena kvalitně a vše je v pořádku.”

Zvlášť v době, kdy ceny materiálu mnohdy násobně rostou, se stavební dozor rozhodně vyplatí, nemluvě o nákladech, které spolknou opravy vzniklých problémů. Děje se to často, když stavbu nehlídá odborník. Své o tom ví i Jakub Jedlička z firmy Stavby Jedlička, který je zároveň autorizovaným technikem: “Klasickým z příkladů, kdy nad stavebním dozorem nemá smysl váhat, je situace, kdy jednotlivé části stavebního díla provádí různé firmy nebo řemeslníci. Stavební dozor tak bezpečně dohlédne na odvedenou práci všech,” říká Jedlička.

Stavební dozor: ušetří problémy a může zachránit vaši stavbu
zdroj foto: pxhere.com

Kdy si stavební dozor najmout?

Načasování je u všech stavebních projektů nezbytné a rozhodně to platí i v tomto případě. Jedna ze základních chyb, kterou lidé dělají: stavební dozor si najmou pozdě, často až po podpisu smlouvy se stavební firmou. V té době už většinou mají hotový projekt stavby. Chytřejší je ale zkontaktovat a domluvit stavební dozor ještě dříve. “Aby člověk, který ho bude v projektu řešit, mohl zkontrolovat smlouvu a také upozornit na věci, na které bude třeba dát si pozor,” popisuje své zkušenosti jednatel společnosti DEPRO-STAVBY A INVESTICE s.r.o. Martin Priečko.

Odborník najde chyby a nesrovnalosti v předstihu, což je výhodnější, než následné problémy řešit za pochodu. Stavební dozor, který působí ve vašem regionu také většinou má zkušenosti s firmami nebo řemeslníky a dokáže poradit s jejich výběrem. Zároveň s vámi zkonzultuje rozpočet. To vše ale jedině za předpokladu, že jej kontaktujete včas.

Stavební dozor: ušetří problémy a může zachránit vaši stavbu
zdroj foto: pxhere.com

Co se může stát, když dozor nemám?

Můžete mít štěstí na kvalitní firmu, poctivého řemeslníka nebo na shodu okolností. Nebo taky narazit na zfušovanou práci. Příkladů je mnoho. Když je ale vše provedeno, bývá často pozdě a opravy stojí další peníze, se kterými v projektu nepočítáte a vždy na ně nemusí stačit finanční rezerva.

“Setkal jsem se s tím, že mi stavebník zavolal a chtěl pomoct až v momentě, kdy se v domě zvedly podlahy. Základovou desku dělal starší zedník, který si vše prováděl podle sebe, nikdo ho tehdy nekontroloval. Výsledkem bylo, že celá základová deska se zvedla. Odstranění této zásadní vady samozřejmě stálo značnou částku peněz,” vzpomíná na jeden z případů ze své praxe autorizovaný technik Jakub Jedlička.

Zhotovitelé často nedodržují technologické postupy, v případě problémů se snaží nekvalitní práci raději zatajit nebo obhajovat. Máte na to nervy? A peníze? Špatně provedená práce vždy něco stojí, zdrží váš projekt a navíc je někdy obtížné určit, kde se stala chyba.

Stavební dozor: ušetří problémy a může zachránit vaši stavbu
zdroj foto: pxhere.com

Jak probíhá spolupráce mezi klientem, stavebním dozorem a stavební firmou?

Pro klienta je to poměrně jednoduché. Na konzultaci se stavebním dozorem a případně stavební firmou jsou nastaveny požadavky a nároky na stavbu. Stavební dozor si následně dohodne kontrolní dny na stavbě. Může jít o pravidelné kontroly, například dvakrát týdně. Vše záleží na náročnosti a požadavcích na stavbu. Stavební dozor si ale zpravidla nenechá ujít kontrolu před tzv. mokrými procesy, tedy často před betonáží a dalšími zásadními úkony. Na stavbu může přijít kdykoliv a kontrolovat ji průběžně.

“S dozorem se vždy setkáme, stavbu si společně projdeme, vše potřebné se změří a vyřeší jakékoliv případné nejasnosti. A samozřejmě se vše zapíše do stavebního deníku,” popisuje běžný postup Martin Priečko.

Podle zkušeností Jakuba Jedličky chce část klientů na dozoru ušetřit a nejraději by dostali jen “razítko”. Pokud také vy plánujete ušetřit, domluvte si alespoň kvalifikovanou kontrolu základů, zdiva, nosných prvků a střechy. “To bývá zpravidla takový základní balíček návštěv, na kterých osobně pohlídám, jestli je vše provedeno správně. Klient si pak musí dohlédnout sám na zbytek prací, například na rovnost stěn nebo kvalitně provedenou fasádu,” říká autorizovaný technik Jakub Jedlička.

Klasickou cestou spolupráce je tedy převzetí odpovědnosti za všechny provedené práce najatým odborníkem. Je toho tolik, co je třeba ohlídat. Chyby při zdění, špatná betonáž, hydroizolace, betonáž nebo vady ve výztuži jsou častým problémem - a to jsme jen u zakládání stavby. Co ale sádrokartony, omítka nebo stavební otvory a střecha? 

Je prakticky nemožné, aby vše zvládl zkontrolovat laik.

Stavební dozor je také garantem časového a finančního harmonogramu. Pořizuje i nezbytnou fotodokumentaci a informuje vás o průběhu stavby.

Stavební dozor: ušetří problémy a může zachránit vaši stavbu
zdroj foto: pxhere.com

Jak vybrat stavební dozor?

Aby autorizovaného technika najaté firmy respektovaly, spolupracujte se vzdělaným a zkušeným člověkem. Stejně jako v případě výběru stavební firmy nebo projektanta, se výběrem stavebního dozoru zabývejte důsledně. Nejde vždy jen o cenu. Vybrat kvalitní dozor nemusí být jednoduché, ale nebojte se oslovit více lidí a jejich odpovědi porovnat. Zajímejte se o dosud realizované projekty, reference a vzdělání. Pro fundovaného odborníka nebude problém vše doložit. Hned na začátku také poznáte, jestli je oslovený člověk tím pravým pro váš projekt a bude spolehlivým partnerem, který se nebude bát postavit za vaše potřeby a zájmy.

Počet zobrazení článku: 396
Mám dům opravit nebo raději zbourat a postavit nový? A co to obnáší?
Nářek nad vlhkostí. Nepříjemný nepřítel všech domů může zavítat i k vám

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli

Autor článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.