"Vzpomínám si, jak jsme se s budoucí manželkou na společné večeři v restauraci rozhodli, že do toho šlápneme. Necháme si postavit svůj dům," vzpomíná se zavřenýma očima Milan Jaborský. "Do noci jsme kreslili a vymýšleli, jak budou rozmístěny místnosti, na kterou stranu bude situovaná terasa nebo kudy povede komín k vysněnému otevřenému krbu," směje se při vzpomínce na své první stavební krůčky. "První věc, ve které jsme měli jasno od začátku, bylo zadat stavbu řemeslníkům nebo firmě. Svépomocí bychom dům stavěli roky. Střet s realitou byl ale hodně drsný. Absolutně jsem netušil, kam zajít dříve. Pozemek jsme sice měli, ale po první návštěvě stavebního úřadu, jsem měl chuť se vším seknout,” dodává Jaborský. “Nechali jsme si od známého navrhnout dům, ale projekt jsme zadali dalšímu kamarádovi a když jsme o skoro dva roky později konečně začali stavět, protože jsem stavebníky kontaktoval pozdě, nastaly další problémy.”
Příběh Milana Jaborského je jen jeden z mnoha, ve kterých nezkušenost nadělala spoustu komplikací. Jednou z cest, jak podobné situaci předejít, je spolupráce s firmou, která dokáže vytvořit projektovou dokumentaci, následně zajistit povolení a poté je hlavním stavebníkem. Tento postup klientovi navíc ušetří spoustu času, energie a v mnoha případech i peníze. Nebojte se proto vybranou stavební firmu kontaktovat hned na začátku.
“Je ideální, když nás klient kontaktuje v momentě, když jej napadne, že chce dům stavět. Pobavíme se o tom, jakou má představu a jaký má na dům rozpočet. My poté následně s naším projektantem navrhneme vhodné řešení. Respektive vycházíme z klientovy představy a na tomto základě zpracujeme většinou tři modifikované návrhy, ze kterých je možno vybrat," vysvětluje jednatel společnosti DEPRO-STAVBY A INVESTICE s.r.o. Martin Priečko.
"Termín prvního setkání se podaří ve většině případů domluvit během dvou týdnů. Za další dva týdny má klient tři návrhy na stole," dodává Priečko.
Tato orientační lhůta se samozřejmě u různých stavebních firem může lišit. Už na první schůzce ale poznáte přístup firmy. Osobně se setkáte s jejím majitelem nebo zástupcem a zjistíte, jak reagují na vaše požadavky. Právě zde je prostor na veškeré otázky.
Když má projekt a stavbu pod kontrolou jedna firma
Firma, která vytvoří projekt a následně podle něj sama staví - to je ideální situace, i když není vždy nutnou podmínkou. "Klient ale takto předejde nepříjemným situacím, například když nasmlouvaná stavební firma argumentuje chybou v "cizí" projektové dokumentaci, případně na chybu narazí sám klient. Následně vše stojí zbytečně čas, v horším případě další peníze," doplňuje Martin Priečko.
Rozpočtové trable
Dalším bodem, který byste si měli odškrtnout už dříve, je představa o rozpočtu. Předtím, než stavební firmu zkontaktujete, je určitě vhodné mít jasno, jaký dům si můžete dovolit a kde už začíná vaše rozpočtová červená čára.
“Podle projektanta, který nám vypracoval veškerou dokumentaci, jsme se měli s rozpočtem vejít do 3,5 milionu korun,” vzpomíná na následné komplikace Milan Jaborský. “Poté, co jeho návrh viděla stavební firma, kterou jsme si vybrali, se částka vyšplhala na necelé 4,3 milionu korun. Ne, že bychom neměli rezervu, ale peníze z ní jsme chtěli investovat do zařízení domova. Docela nám to udělalo čáru přes rozpočet,” dodává Jaborský. “Do podobné situace se dostal také jeden kolega. Kdybych se rozhodoval znovu, vše svěřím do rukou jedné firmě,” uzavírá Milan Jaborský, dnes už po mnoha komplikacích majitel novostavby.
Právě kontrola reálných nákladů je jednou z výhod, které klient dostává při svěření se do rukou stavební firmy s vlastním projektantem a zkušeným týmem. Jistě, můžete k jednomu stolu dostat projektanta, architekta i stavebníka. Ale právě tam často nastávají komplikace. Každý z těchto odborníků totiž na řešení jednotlivých detailů, na kterých vám záleží, mívá odlišný náhled.
Načasování. Ideálně na začátku roku?
Máte svou představu, peníze a můžete tedy kontaktovat vybranou stavební firmu. Existuje ve stavebnictví něco jako správné načasování?
Počítejte s tím, že od prvního impulsu do začátku stavby bude čas hrát proti vám. Stavební povolení, které budete potřebovat nejdříve, je komplikovaný proces. Připravte se, že úřadu nebude stačit jen projekt domu. Úředník bude vyžadovat také různá potvrzení provozovatelů sítí, případně hydrogeologický průzkum nebo měření radonu. Pomyslné vidle mohou do časově napjatého plánu hodit hasiči nebo požadavky dalších vyjádření pro stavebního úřad. Připočtěte vytíženost stavebníků, počasí a rezervu pro další komplikace.
Zkrátka: stavební povolení se dá zařídit za několik měsíců, ale jeho vyřízení může trvat i rok. Nebude to hned, ale dá se na to připravit. Kdo je připraven, jeho stavební záměr není ohrožen.
Dá se říct, že ideální čas na kontaktování stavební firmy je na začátku roku, a to kvůli rezervě na vyřízení veškerých náležitostí. Rozhodně to ale neznamená, že byste měli váhat nebo zbytečně čekat. Řada firem navíc nabízí první nezávaznou schůzku, byla by škoda toho nevyužít. "Po mnoha zkušenostech opravdu chápeme, že lidé často netuší, jaké kroky udělat nejdříve nebo jaký je nejvhodnější postup a celé načasování. Nabízíme proto poradenskou konzultaci zdarma, kdykoliv v průběhu roku," uzavírá jednatel firmy DEPRO-STAVBY A INVESTICE s.r.o. Martin Priečko.