Ceny stavebního materiálu rostou před očima. Jak ovlivní vaši stavbu?

Veškeré stavebniny, dřevo, kov, PVC, všechno zdražilo, krčí rameny už více než rok investoři i stavební firmy. Všechny v posledních měsících zaskočil enormní růst cen prakticky všeho, co je potřeba na rozdělané nebo budoucí stavbě.

Co s tím? Vyčkávat? Nebo raději vše nakoupit hned a zafixovat si tak cenu? Vysoký růst a vývoj cen na trhu se stavebninami místy připomínal volatilitu kryptoměn. Má se stavebník stát zároveň i spekulantem nebo raději jako zkušený investor zachovat klid a chladnokrevně přijmout stávající situaci?

zdroj foto: Stavební Firma DEPRO-STAVBY a INVESTICE s.r.o. 

Za výrazný růst stavebního materiálu, který byl podle společnosti ÚRS CZ jen za loňský rok průměrně asi 20 procent, může především silná celosvětová poptávka. Ta způsobila jeho nedostatek a následně rychlý růst ceny. Do něj se pak dále promítl i růst cen energií nebo emisních povolenek a stále se stupňující růst poptávky. U některých materiálů, například u dřeva, se ale cena více než zdvojnásobila.

“V cenách se promítla hlavně covidová opatření a spekulace na světových burzách, naše republika je na konci potravního řetězce," mluví o situaci jednatel stavební společnosti INTOZA z Ostravy Tomáš Závada.

Vývoj cen stavebního materiálu v loňském roce zaskočil celý stavební segment. Do nepříjemné situace se současně dostali nejen klienti stavebních firem, ale také stavební firmy samotné. “Měli jsme zasmluvněny ceny materiálu z předchozího období, ale tehdy byly ceny o mnoho nižší. U staveb, které jsme měli začít, jsme proto museli znovu projednat smluvní podmínky. Klienta jsem musel obeznámit s tím, že materiál je nyní opravdu podstatně dražší. Museli jsme tedy řešit cenu nanovo,” říká jednatel společnosti DEPRO-STAVBYA INVESTICE s.r.o. Martin Priečko a dodává, že projednání nových smluvních podmínek se týkalo i rozestavěných staveb, pokud nebyl již zakoupen materiál. “Vždy to ale je o společném kompromisu. Většina klientů naštěstí chápe, že nejde o problém na naší straně. jim opravdu rozumím a snažím se problém vidět jejich očima. Někteří mají výšku úvěru nebo rozpočet, který nemohou překročit. Je to složitá situace,” dodává Priečko.

Tato slova potvrzuje Tomáš Závada ze společnosti INTOZA: "U některých investorů jsme se dohodli na úpravě ceny díla, některé podepsané Smlouvy o dílo jsme museli zrušit, někde se nám podařilo dohodnout posun termínu, jednání jsou velmi složitá," popisuje situaci a dodává, že u státních zakázek navíc firma téměř nemá šanci upravit znění smlouvy.

Co globální růst cen způsobil na stavebním trhu?

Velká část stavebních firem, stejně jako společnosti, které prodávají stavební materiál, i navzdory cenovému sprintu zájem o zakázky nebo pokles prodejních obratů paradoxně nezaznamenala.

"Loňský rok byl pro nás obratově úspěšný, což souviselo s nárůsty jednotkových cen stavebních materiálů. Komplikovaná byla jeho dostupnost, což mělo negativní dopad na vyšší potřebu financování, skladové zásoby a taky na výši nákladů spojených s logistikou. Zákazníci opatrní určitě jsou, nicméně když mají rozestavěnou stavbu, je cokoliv jiného, než její dokončení, velmi nákladné. Zákazníci mohli použít levnější substituty materiálů, stavby však pokračovaly dál," vysvětluje Radek Vít, ředitel společnosti Stavebniny DEK a.s., která je jedničkou na českém trhu se stavebninami.

zdroj foto: Stavebniny DEK

Podle výzkumu společnosti CEEC Research devět z deseti stavebních společností své stavby muselo přecenit podle aktuálních ceníků. Výstavbu z důvodu nedostatku stavebního materiálu pozastavilo 42 % dotázaných společností.

Jaký bude další vývoj?

Podle odborníků se vývoj cen v tomto roce bude, stejně jako doposud, lišit u jednotlivých produktů napříč celým sortimentem. S největší pravděpodobností porostou ceny materiálů, které při jejich výrobě ovlivňují ceny energií nebo hladina cen emisních povolenek. Dodavatelé stavebních materiálů jsou ale mírně optimističtí.

“Nečekáme však růsty na úrovních roku 2021, kdy se jednalo řádově i o stovky procent. Letošní zdražení by se mělo odehrát v řádech jednotek, maximálně nižších desítek procent. Je otázka, jak se vyvine poptávka ve 2. pololetí. Pokud dojde k jejímu výraznějšímu útlumu např. z důvodu vyšších úrokových sazeb, mohly by ceny některých materiálu přestat růst nebo dokonce o několik procent poklesnout," říká Radek Vít, ředitel společnosti Stavebniny DEK a.s.

"Ceny materiálu se budou odvíjet od poptávky. Nepředpokládám snížení cen na cenovou úroveň roku 2020. Skokový růst cen v roce 2021 budeme muset přijmout v hlavě, ve druhé polovině roku a v dalších letech bude růst cen plynulejší," dodává jednatel stavební společnosti INTOZA z Ostravy Tomáš Závada.

smysl čekat na opadnutí cen?

Na nižší ceny materiálů teď podle všeho nemá smysl vyčkávat, potvrzuje to i ředitel společnosti Stavebniny DEK a.s. Radek Vít: “Pokud investor zajištěno financování, doporučujeme stavět bez dalšího odkladu. Financování však často souvisí s úvěrováním. Zde se někteří zákazníci mohou dostat do složité situace kvůli méně výhodným podmínkách hypotečních úvěrů."

“Na podobné situace se nedá připravit. Všem klientům se snažím poradit, aby počítali s finanční rezervou. Nejít v rozpočtu nebo s úvěrem příliš natěsno. Možná je lepší postavit o něco menší dům, ale s tím, že mám finanční rezervu, kdyby nastala jakákoliv nepředvídaná situace,” dodává jednatel společnosti DEPRO-STAVBY A INVESTICE s.r.o. Martin Priečko.

Nákup materiálu v předstihu jako pojistka proti prudkému nárůstu ceny

Vypadá to, že jedinou cestou, která investora ochrání před skokovým růstem ceny, je nákup materiálu v předstihu a jeho následné uskladnění. “Rozumím, že to může být někdy složité a mrzí mne, že neumíme nabídnout lepší řešení. Sami jsme závislí na vývoji cen od výrobců a ti nám bohužel žádné zajištění nebo fixaci ceny nenabízejí. Asi to patří k dnešní době, která s sebou v minulých dvou letech přinesla více nejistot, než jsme byli před rokem 2020 zvyklí," uzavírá ředitel společnosti Stavebniny DEK a.s, Radek Vít.

“Je to možnost, kterou klientům často radím, tedy objednat si krov nebo vazníkovou konstrukci na začátku stavby. To jim umožní zafixovat si cenu, kterou mají vykalkulovanou při podpisu smlouvy. se to tak ale udělat i s dalším materiálem. Je to vlastně jediná cesta, jak si cenu materiálu pojistit,” potvrzuje Martin Priečko ze společnosti DEPRO-STAVBYA INVESTICE s.r.o. a dodává: “Jsme schopni zákazníkům zabezpečit uskladnění materiálu v naší firemní skladovací hale, samozřejmě bezplatně.”

Velké množství lidí vysoké ceny vyřešilo nákupem ve stavebninách nebo hobbymarketech v zahraničí, převážně v Polsku. Část materiálů nebo výbavy tam vychází levněji, až o třetinu. Naopak jiné zboží může být na stejné cenové hladině, případně dražší.

zdroj foto: pxhere.com

Na situace, kdy hrozí znevýhodnění klienta nebo stavební firmy, typicky například při zmíněném enormním nárůstu cen, myslí občanský zákoník. Na obou stranách poté vzniká nárok na odstoupení od smlouvy. Vyplatí se ale včas otevřeně komunikovat, situaci se pokusit řešit a nebát se společného kompromisu.

Počet zobrazení článku: 2,048
Chci dům! Kdy kontaktovat stavební firmu?
Mám dům opravit nebo raději zbourat a postavit nový? A co to obnáší?

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli

Autor článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.